خانه / کدبانو / آرایش و زیبایی / وقتی 3 کیلو رژ می بلعید ! | مضرات لوازم آرایشی

وقتی 3 کیلو رژ می بلعید ! | مضرات لوازم آرایشی

Cosmetics
وقتی 3 کیلو رژ می بلعید ! | مضرات لوازم آرایشی

برای بیشتر خانم‌ها خرید لوازم آرایشی و استفاده از آن بسیار مهیج است حق هم دارند اینکه بتوان با چند رنگ و ماده آرایشی و بهداشتی ظاهري آراسته‌تر داشت و معايب صورت را پوشاند و زیبایی‌ها را چند برابر کرد.

برای بیشتر خانم‌ها خرید لوازم آرایشی و استفاده از آن بسیار مهیج است حق هم دارند اینکه بتوان با چند رنگ و ماده آرایشی و بهداشتي ظاهری آراسته‌تر داشت و معايب صورت را پوشاند و زیبایی‌ها را چند برابر کرد، خیلی هیجان‌انگیز است اما اين اتفاق در شرایطی جذاب است كه هيچ عارضه و آسیبی برای پوست و موی مصرف‌كننده به همراه نداشته باشد. اين در حالی است كه برخی از متخصصان و كارشناسان پوست و مو از عفونت‌ و زخم‌های پوس، تورم، قرمزی و حساسيت‌هی پوستی به عنوان عوارض مصرف مواد آرایشی و بهداشتی غيراستاندارد يا استفاده نامناسب از اين مواد نام میبرند و بر اين باورند كه در بهترين شرايط در صورت مصرف روزانه و نامناسب از مواد بهداشتی و آرایشی احتمال نفوذپذيري آنها به بدن وجود دارد. در اين شرايط استعداد ابتلا به برخي بيماریها و اختلال‌ها بالا میرود اما چطور میتوان از نفوذ اين مواد آرایشی به بدن پيشگيری كرد.

وقتی 3 كيلو رژ میبلعيد!

دانشمندان با توجه به وزن تقریبی هر رژلب كه حدود 3 گرم است و تعداد دفعاتی كه فرد در طول روز از رژ استفاده میكند تخمين میزنند كه هرخانم در طول عمر خود حدود 3 كيلو از مواد رژلب را وارد دستگاه گوارشش مي‌كند.

از طرف دیگر رژلب‌هاي قرمز نسبت به ديگر رنگ‌ها آسيب‌رسانی بيشتری دارند؛ رنگدانه‌هاي قرمزي كه در اين رژ‌ها وجود دارد مي‌تواند منجر به اختلالات بیش فعالی شود؛ علاوه براين برخی محققان میگويند ممكن است رژها مشكلاتی برای كليه‌ها، كبد و حتي گلبول‌های سفيد خون به وجود بياورند.

سرب رژ‌ها با شما چه میكند؟

سربی كه از طريق مواد آرایشی مانند رژ وارد بدن می شود، وارد جريان گردش خون میشود تا به مقداری ثابت برسد و به مرور این سرب اضافی به بافت‌های نرم به خصوص سلول‌های مغزي وارد می‌شود. مقادیر بالای آن سبب از کار افتادن کلیه و صدمه دائمی به مغز می‌‌‌شود. در بزرگسالان افزایش ميزان سرب در خون احتمال افزایش فشار خون را در افراد به همراه داشته و حتي احتمال انتقال اين ميزان سرب از طريق مادر به نوزاد نيز وجود دارد. كودكان تحت تاثیر سربی که پیش یا پس از تولد وارد بدن آنها می شود ممكن است دچار آسیب‌های روانی و عصبی شوند. بیشترین اثر زیانبار سرب بر رفتار، دقت و IQ بچه‌ها دیده شده است. بنابراین به نظر می‌رسد هیچ سطح ایمنی از سرب که اثر تخریبی بر نوزادان و جنین‌ها نگذارد، وجود ندارد. تحقيقات در اروپا نشان مي دهد كه 85 درصد سرب از طريق لوازم آرایشی به بدن می رسد در حالی كه فقط 7 درصد از طريق آب، 5 درصد از طريق غذا و 3 درصد هم از طريق هوا وارد بدن انسان می شود.

چگونه رژ کمتری وارد بدن کنید؟

مواد شيميایی موجود در لوازم آرایشی مانند رژ لب از دو طريق وارد بدن می شود؛ بخشی از اين مواد از طريق تنفس وارد بدن شده و قسمتی مانند رژ لب به طرق مختلف بلعيده می شود. يك راه برای اينكه كمتر رژلب بخوريد اين است كه تا جایی كه می‌توانید کمتر به لب‌ها زبان بزنید، یادتان باشد که وقتی طعم رژلب را احساس کنید یعنی مقداری از آن روی زبان نشسته و در حال وارد شدن به دستگاه گوارش شماست؛ فراموش هم نکنید در مواقعی که رژلب دارید از خوردن مواد غذایی و نوشيدنیها خودداری کنید و حتما قبل از خوردن، رژ خود را پاک کنید.

تقلبی ها دردس

استفاده از لوازم آرایشی مختلف خود به خود ضرر دارد حالا اگر مواد آرایشی از برندهای تقلبی و مارك‌های نامرغوب تهيه شده‌باشد اين ضررها چند برابر هم می شود. به دلیل تحریم‌ها، شرکت‌های معتبر جهانی از ارسال مواد آرایشی استاندارد به ایران خودداری می‌کنند و بیشتر مواد آرایشی و بهداشتی که وارد مرزهای کشور می‌شوند تقلبی هستند و به صورت قاچاق از مرزهای شمال غرب به ایران وارد می‌شوند. استعمال اين لوازم آرایشی قاچاق سبب بروز عفونت‌های پوستی، زخم‌های جلدی، شکنندگی و ریزش مو، کچلی، آکنه و بروز صدمات جبران ناپذیری در بدن مصرف‌کننده می‌شوند .

توليد رژ‌های بدون سرب خيلي محدود است

مساله وجود سرب در رژ لب‌ها چیز جدیدی نیست و حتی گاهی آنقدرها گفته شده‌است که تکراری شده و کسی آن را جدی نمی‌گیرد اما مسئله آنقدر جدی است که FDA (سازمان نظارت بر دارو و غذا) شروع به تحقیق می‌کند و خبری دردناک را منتشر می‌کند؛ اینکه بیش از 70 درصد رژلب‌ها حاوی سرب هستند؛ آن هم نه مقداری جزئی بلکه بالای 3.06 پی‌پی‌ام (قسمت در میلیون) و جالب آنکه در نتیجه گزارش دوم که در ماه ژوئن 2012 منتشر شد این مقدار سرب در رژ لب‌هاي توليدي بیشتر شده و به 7.19 پی‌پی‌ام رسیده است. جالب است بدانید که در این تحقیقات محصولات بسیاری از مارک‌های معتبر و معروف هم حاوی سرب بودند؛ مارک‌هایی که به قیمت‌های بالا می‌خریم و گمان می‌کنیم چون تولید شرکت‌های معتبر اروپایی و ايالات‌متحده هستند سالم‌اند اما در حقیقت پر از جیوه‌ هستند حتی رژ‌هایی که روی آنها عنوان طبیعی‌ نوشته ‌شده ‌است. با توجه به این گزارشات فرق چندانی میان رژلب‌ها وجود ندارد مهم این است که درست از آنها استفاده کنید تا میزان آلودگی را کمتر کنید.

باکتری‌هایی که از راه پوست وارد بدن‌تان می‌شود

هر زن و دختر جوان به طور معمول در طول روز از 20 محصول آرایشی بهداشتی مختلف استفاده میكند و معمولا 9 مورد از 10 مورد این محصولات در گروه لوازم آرایشی بهداشتی قديمي كه در كيف لوازم آرايش شما قرار دارند، جاي میگيرند. لوازمی كه مرور زمان باعث شده باكتریها در آنها رخنه كند. با مصرف اين لوازم آرایشیدر طول سال حدود 2 كيلو از اين مواد آرایشی جذب پوست شده و وارد بدن میشوند. مسلما برخي از اين مواد جذب شده عوارض جانبي بسياري مانند تحريك پوستی، پيری زودرس و سرطان به دنبال دارد. ريچارد بنس، شيميدانی كه حدود 3 سال روی تاثيرات مواد آرایشی بر پوست كار كرده‌ است، میگويد: «هنوزنمیدانيم كه وقتی مواد شيميایی محصولات آرایشی مختلف با هم تركيب میشوند، چه اثری دارند و مجموع اين اثرات ممكن است بسيار خطرناك‌تر از تاثير هر كدام از اين مواد به طور تکی باشد. دكتر «بنس» اعتقاد دارد كه جذب مواد شيميایی از طريق پوست خیلی خطرناك‌تر از بلع آنهاست. او مي‌گويد: «وقتی رژلب خورده می شود، بسياری از مواد مضر آن توسط بزاق و آنزيم‌های معده خنثی میشوند اما جذب ماده شيميایی از طريق پوست آن را مستقيما وارد جريان خون مي‌كند.

موادی كه نبايد در محصول آرایشی شما باشد

خطرناک‌ترین مواد شیمیایی که در محصولات آرایشی بهداشتی شما وجود دارد و بايد هنگام خريد با دقت به برچسب محصول آرایشی از عدم وجود آنها اطمينان حاصل كنيد:

تولوئن

اين یکی از فرآورده‌های جنبی نفتی است که در لاک ناخن و دیگر مواد آرایشی یافت می‌شود. خطرناك است چون سم موجود در این ماده به سیستم عصبی حمله می‌کند و عملکرد مغز و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار مي‌دهد، علاوه بر این در رشد طبیعی جنین وکودکان
اختلال ایجاد مي‌کند.

فرمالدئید ترکیبی

این ماده یک ترکیب فرار آلی بوده که به شدت سمی است و معمولا در لاک‌های ناخن و نرم‌کننده‌های مو وجود دارد. خطرناك است چون این ماده فرار با پخش شدن هوای اتاق را آلوده می‌کند، علاوه بر این جزء سم‌هایی است که به کبد آسیب می‌رساند و سرطان‌زاست.

آلومینیوم

این ماده فلزی سمی پرکاربرد معمولا در محصولاتی مانند دئودورانت‌هاي ضدعرق، اسپری‌های بینی و شامپوها وجود دارد. خطرناك است چون از آنجا که ترکیباتی با پایه آلومینیوم مانند دئودورانت‌ها معمولا روی پوست نزدیک بالاتنه استفاده می‌شوند، نگرانی‌های زیادی به وجود مي‌آورند چون این ماده شیمیایی از طریق پوست جذب می شود و میزان استروژن خون را بالا می‌برد و اثراتي سوء روی سلامت مي‌گذارد و درنهایت در سیستم غدد مترشحه داخلی اختلال ایجاد می‌کند.

پارابن

این ماده نگهدارنده ترکیبی معمولا در محصولاتی مانند مواد آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی و حتی لوسیون‌های بچه وجود دارد.خطرناك است چون این ماده می‌تواند در سیستم غدد بدن اختلال جدی به وجود آورد و حتی عامل ایجاد آلرژی‌های مختلف شود.

منبع :  bartarinha.ir | مجله سیب سبز

بازنشر » berroz.ir

درباره ی admin

زندگی برای همه یکسان عشق نمیورزه و با شعار دادن هیچوقت دنیا بهتر نشد ...

همچنین ببینید

آموزش تصویری آرایش مرحله به مرحله چشم

در این پست 6 مدل آرایش زیبای چشم, برای شما آماده کردیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *