خانه / پزشکی / نکات مفید پزشکی / چرا بیدار شدن از خواب کار سختی است ؟

چرا بیدار شدن از خواب کار سختی است ؟

tired-morning
چرا بیدار شدن از خواب کار سختی است ؟

حدود 62 درصد از مردم بین 15 دقیقه تا یك ساعت زمان احتیاج دارند تا به طور كامل هوشیاری خود را به دست بیاورند و آماده انجام كارهای روزانه خود شوند.

بدن انسان به شدت به برنامه‌ ریزی علاقه دارد. علت بسیاری از خستگی‌ ها در هنگام صبح این است كه ما برای خواب خود برنامه مشخصی نداریم. یعنی در ساعت مشخصی به رختخواب نمی‌ رویم و در زمان مشخصی هم از خواب بیدار نمی‌ شویم. این در حالی است كه بدن دارای یك ساعت طبیعی بسیار دقیق است كه از چند ساعت قبل از بیدار شدن به تدریج بدن را برای این كار آماده می‌ كند.

چرا نمی‌ خواهیم از رختخواب خارج شویم؟

دو دلیل باعث می شود، صبح با تمام وجود آرزو کنید کاش یک ساعت دیگر بخوابید و به سختی از رختخواب دل بکنید.

1 ⊗ به احتمال بسیار زیاد به کمبود خواب مبتلا هستید و شب گذشته کمتر از میزان توصیه شده – بین هفت تا هشت ساعت – خوابیده‌ اید.

2 ⊗ به احتمال قوی ریتم طبیعی بدن تان به هم ریخته است.

دوباره نخوابید

اكثریت آدم‌ ها بعد از شنیدن صدای زنگ ساعت دكمه روی آن را فشار می‌ دهند تا بین 10 تا 20 دقیقه دیگر بخوابند اما به اعتقاد كارشناسان این بدترین كاری است كه یك نفر ممكن است در هنگام صبح انجام دهد. علت این موضوع را باید در نیاز بدن به ساعات قبل از بیداری جست‌وجو كرد كه در آن ما برای بیدار شدن از خواب آماده می‌ شویم. در حین ساعات آماده‌ سازی خواب انسان سبك‌ تر می‌شود تا بتواند راحت‌ تر از خواب بلند شود.
اما اگر شما بعد از بیدار شدن، باز هم بعد از شنیدن صدای زنگ ساعت، آن را خاموش كرده و بخوابید، ممكن است خواب شما عمیق شده و باز هم به مراحل قبل از آماده‌ سازی باز گردید. شما قرار نیست در حین خواب عمیق از خواب بیدار شوید، بلكه خواب شما باید به تدریج سبك شده و سپس در مرحله آخر آماده‌ سازی چشمان خود را باز كنید.

نور را به خانه دعوت كنید

بیدار شدن و خوابیدن‌ های مكرر در هنگام صبح تنظیم بدن را به هم می‌ریزد و حتی ممكن است باعث شود شما در كل روز احساس كسلی، سرگیجه، ناهوشیاری و خواب‌ آلودگی داشته باشید. به همین دلیل كارشناسان معتقدند، بهتر است ساعت خود را درست در زمانی تنظیم كنید كه تصمیم دارید از خواب بلند شوید و به این ترتیب دیگر نتوانید به خودتان وقت اضافه برای خوابیدن بدهید.

همچنین بهتر است به محض بیدار شدن از خواب، پرده‌ های خانه را كنار بزنید تا نور آفتاب به داخل اتاقتان وارد شود. نور آفتاب به طور طبیعی ساعت داخلی را به كار می‌ اندازد و به بدن اعلام می‌ كند كه هنگام صبح فرا رسیده است.

برخی جغدند، بعضی‌ مرغ

بیش از ده درصد مردم خواب شان شبیه مرغ و خروس است. آنها خیلی زود می خوابند و خیلی زود از خواب برمی خیزند. سایر افراد مثل جغد زندگی می‌ کنند، شب زنده دارند و صبح ها می خوابند. اکثر مردم حالتی بینابین دارند. برخی از افراد برای زندگی کردن در روز ساخته نشده اند، آنها در روز گیج، کند، عصبی و کج خلق اند. اما بعضی اشخاص مثل فنر از رختخواب پا می شوند و کار کردن را شروع می کنند. دانشمندان معتقدند این تفاوت‌ ها کاملا ژنتیکی است و می‌ توان رفتار های مشابه را بین والدین، خواهران و برادران و اقوام مشاهده کرد.

منبع : yjc.ir ♦ salamaneh.com ♦ aftabnews.ir

بازنشر » berroz.ir

چرا بیدار شدن از خواب کار سختی است ؟

درباره ی admin

همچنین ببینید

خوابی راحت در آغوشی گرم ! شغل عجیب یک دختر نیویورکی !!

خانم جکی ساموئل 29 ساله یک جای خواب دنج در نیویورک را تاسیس کرده است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *