خانه / اخبار / تخلفات این دولت بیشتر از دولتهای قبل است | محمود احمدی نژاد

تخلفات این دولت بیشتر از دولتهای قبل است | محمود احمدی نژاد

Infractions - Mahmoud Ahmadinejad
تخلفات این دولت بیشتر از دولتهای قبل است | محمود احمدی نژاد

یك کار‌شناس مسایل اقتصادی پیش بینی كرد كه گزارش دیوان محاسبات مبنی بر تخلف ۹ میلیارد ریالی دولت از درآمدهای نفتی، شاید آنگونه كه انتظار می رود پیگیری نشود.

عباس هشی استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با ایلنا گفت: دیوان محاسبات، حسابرس منتخب مجلس شوری اسلامی است که عملکرد مالی دولت را در چارچوب قوانین بودجه سالانه، قانون محاسبات عمومی و استانداردهای حسابداری و حسابرسی به مجلس گزارش می کند.

هشی افزود: وظیفه دیوان محاسبات ارایه گزارش شفاف به مجلس و مردم است و برای تمامی موارد تخلف، قوانین و مجازات‌های خاص پیش بینی‌شده است.

وی با اشاره به اینکه نباید با انتصاب افراد غیرکار‌شناس در ریاست دیوان محاسبات، قدرت این نهاد را تضعیف کردگفت: خوشبختانه رئیس فعلی با بهره‌مندی از تجربیات کار‌شناسان توانسته این خلا را پر کند.

این کار‌شناس مسایل اقتصادی با اشاره به اینکه برخی از نمایندگان مجلس بر اساس صلاح‌دید شخصی و منافع حوزه خود عمل می‌کنند، گفت: کارمندان دولت اعم از وزیر و رییس جمهور معمولا به دلیل عدم رعایت قوانین مختلف، در دیوان محاسبات پرونده دارند.البته در برخی موارد مسوولین با در نظر گرفتن صلاح‌دید نظام برخی از تخلافات را پیگری نمی‌کنند و برخی دیگر پیگیری می‌شود.

عباس هشی تاکید کرد: بحث تخلف دولت از قوانین و مقررات ریشه‌ای است؛ اما متاسفانه معمولا تنها در زمانی که روابط مجلس و دولت حسنه نیست، تخلفات گزارش شده و رسانه‌ای می‌شود.

استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: مهم نحوه استفاده از گزارشات دیوان‌ محاسبات است و نباید از آن‌ها برای تبلیغات منفی استفاده کرد.

وی افزود: همه دولت‌ها تخلف داشتند اما در سالهای ۹۰-۹۲ با حرمت شکنی‌های که بین مجلس و دولت صورت گرفت، تعداد تخلفات اعلامی دولت نهم و دهم بیشتر ازدولت‌های قبلی شد.

هشی اظهار داشت: در سال ۸۲ وزیر دارائی اساس اولیه برقراری نظام جامع مالیاتی را اجرا نکرد (عدم اجرای ماده ۱۶۹)، همچنین در سال ۸۰ دولت و مجلس به اتفاق نظام اولیه قانون مالیات جامع و مردمی (ماده ۱۲۹ قانون) را رعایت نکردند، اما پیگیری قابل محسوسی صورت نگرفت.

این کار‌شناس مسایل اقتصادی گفت: سه دهه است که بانک مرکزی غیر مسقتل عمل کرده‌است و نتوانسته به وظیفه قانونی خود که حفظ ارزش پول ملی است، عمل کند.

وی با اشاره به عملکرد غیرکار‌شناسانه بانک مرکزی افزود: حتی در مواردی با عملکرد نا‌صحیح خود، کاهش ارزش پول ملی را بستر سازی کرده است كه انتظار می‌رفت این موضوع از طریق دیوان محاسبات اعلام و پیگیری شود ونمایندگان مجلس از تیم اقتصادی دولت و رئیس بانک مرکزی علت را جویا شوند اما اقدام قابل توجهی در این خصوص انجام نشد.

منبع : ایلنا
گردآوری و بازنشر » berroz.ir

تخلفات این دولت بیشتر از دولتهای قبل است | محمود احمدی نژاد

درباره‌ی admin

زندگی برای همه یکسان عشق نمیورزه و با شعار دادن هیچوقت دنیا بهتر نشد ...

همچنین ببینید

عکس تجهیزات نظامی روسیه که با خود به سوریه برد

سامانه موشکی پدافند هوایی اس 400 در سوریه در پی انهدام هواپیمای بمب افکن روسیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *