واقعیت هایی تلخ درباره مضرات نوشابه های شیرین !

BeverageGroup
واقعیت هایی تلخ درباره مضرات نوشابه های شیرین !

بیشتر افراد نوشابه ها و نوشیدنی های شیرین حاوی شکر را, راحت و بدون توجه به کالری موجود در آنها می خورند غافل از اینکه مصرف مداوم این نوشابه ها می تواند خطر ابتلا به دیابت، نشانگان متابولیک، افزایش کلسترول، فشار خون بالا و چاقی شکمی را افزایش دهد و سلامت را به خطر بیندازد.

اگر نگاهی به این اعداد و ارقام بیندازید خواهید دید این طعم شیرین چه تلخی‌هایی می‌تواند به دنبال داشته باشد:

طبق اعلام انجمن قلب آمریکا، نوشیدن نوشابه‌های شیرین با 133 هزار مرگ ناشی از دیابت، 44 هزار مرگ در اثر ابتلا به بیماری های قلبی و 6 هزار مورد مرگ ناشی از سرطان ارتباط دارد.

78 درصد مرگ و میر مرتبط با مصرف نوشابه های شیرین در کشورهای کم درآمد و کشورهایی با درآمد متوسط رخ می دهد.

بیشترین مقدار مرگ و میر مرتبط با مصرف نوشابه های گازدار در مکزیک و کمترین مقدار این مرگ و میر در ژاپن اتفاق می افتد.

نوشیدن نوشابه، آبمیوه یا نوشابه انرژی زا می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را در مردان حداقل 20 درصد افزایش دهد.

احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و نشانگان متابولیک در افرادی که روزانه یک یا 2 بطری نوشابه می خورند، در مقایسه با افرادی که در ماه کمتر از یک بطری نوشابه می خورند، بیشتر است. نتایج مطالعه محققان دانشگاه‌ هاروارد نشان داده است مصرف یک یا 2 بطری نوشابه حاوی شکر در روز احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را 26 درصد و خطر ابتلا به نشانگان متابولیک را 20 درصد افزایش می دهد.

70 درصد زنانی که بیش از یک بطری نوشابه در هفته می خورند، اضافه وزن دارند در حالی که این عدد در زنانی که کمتر از این مقدار نوشابه می خورند، 47 درصد است.

یک قوطی کوچک نوشابه 30 تا 50 گرم قند دارد که معادل 10 قاشق چای خوری و 150 کیلو کالری انرژی است. هرچه اندازه بطری نوشابه بزرگ تر باشد، مقدار شکر و کالری آن هم بیشتر می شود. یک قوطی 620 گرمی نوشابه حاوی 17 قاشق چای خوری شکر است.

10 تا 15 درصد کالری دریافتی کودکان از نوشابه ها و آبمیوه هایی که به آنها شکر اضافه شده است، تامین می شود.

با خوردن یک بطری نوشابه در روز بدون تعدیل کالری دریافتی و کاهش مصرف سایر خوراکی ها، در پایان سال حدود 7 کیلوگرم وزن اضافه ایجاد خواهد شد.

خوردن یک بطری نوشابه در ماه، خطر ابتلا به دیابت را در زنان در مقایسه با زنانی که مصرف نوشابه شان کمتر از این مقدار است، 83 درصد افزایش می دهد.

مصرف روزانه نوشیدنی ها و نوشابه های شیرین، خطر چاقی را در کودکان و نوجوانان 60 درصد افزایش می دهد. این در حالی است که بررسی ها نشان داده نوجوانان روزی 3 بطری نوشابه می خورند.

مصرف نوشابه های حاوی شکر خطر ابتلا به بیماری قلبی را در بزرگسالان افزایش می دهد. بررسی ها نشان داده است شکر کلسترول خوب خون را کاهش می دهد.

خطر دچارشدن به دیابت نوع 2 در زنانی که روزانه یک یا 2 بطری نوشابه می خورند، 2 برابر بیشتر است.

در آمریکا از هر 3 بزرگسال، یک نفر و از هر 3 کودک، یک نفر اضافه وزن دارد. سالانه حدود 190 میلیارد دلار صرف درمان چاقی و مشکلات بهداشتی مرتبط با آن می شود.

افزایش مصرف نوشابه های شیرین با شیوع چاقی ارتباط دارد. در آمریکا هر روز 50درصد مردم نوشابه می خورند. 25 درصد این مصرف کنندگان با خوردن نوشابه حداقل 200 کالری دریافت می کنند.

از سال 1989 تا 2008، انرژی دریافتی از طریق شکر در کودکان 6 تا 11 ساله 60 درصد افزایش پیدا کرده و درصد کودکانی که نوشابه می خورند از 79 به 91 درصد رسیده است.

افزایش تولید نوشابه ها و نوشیدنی های حاوی شکر و تبلیغات در این زمینه باعث افزایش مصرف این محصولات و شیوع بیشتر چاقی شده است.

جایگزین کردن آب به جای نوشابه های شیرین خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. بررسی ها نشان داده است با مصرف هر فنجان نوشابه، خطر ابتلا به دیابت 10 درصد بیشتر می شود و با جایگزین کردن آب به جای آن، می توان خطر ابتلا به دیابت را 7 تا 10 درصد کاهش داد. این بررسی 12 ساله روی 83 هزار زن و به وسیله محققان دانشگاه‌ هاروارد انجام شده است. به گفته این محققان، آب جایگزین سالمی است و می توان آن را با میوه هایی مانند لیمو و پرتقال هم طعم دار کرد. چای و قهوه تلخ، شیر بدون چربی و شیر سویا گزینه های سالم دیگری هستند که می توان به عنوان نوشیدنی سالم جایگزین نوشابه کرد.

گردآوری و بازنشر » berroz.ir

واقعیت هایی تلخ درباره مضرات نوشابه های شیرین !

درباره admin

زندگی برای همه یکسان عشق نمیورزه و با شعار دادن هیچوقت دنیا بهتر نشد ...

پیشنهاد ما به شما

میزان کالری نوشابه

میزان کالری نوشابه مشکی و نوشابه زرد

میزان کالری نوشابه نوشابه ها از محبوب ترین نوشیدنی ها هستند که در روز به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *