روش های تمیز کردن گوش

clean ear
روش های تمیز کردن گوش

موم گوش که اصطلاح پزشکی برای آن «سرومن» است، ماده مومی زرد رنگی است که در مجرای بیرونی گوش ترشح می شود.
بدن موم گوش را برای به دام انداختن گرد و غبار و دیگر ذرات کوچک درست می کند و از راه مانع از رسیدن آنها به پرده گوش و آسیب یا ایجاد عفونت در آن می‌شود. این موم هم گوش را چرب می کند و هم خاصیت ضد باکتریایی دارد.

موم گوش در همه ساخته می شود،‌ ولی مقدار و نوع آن مانند صفاتی مثل رنگ مو و قد ژنتیکی است. موم گوش خشک می شود و به همراه گرد و غبار و چیزهایی که در خود به دام انداخته است،‌ از گوش بیرون می آید.

بیشتر اوقات موم گوش با جویدن یا حرکات دیگر فک در کانال گوش حرکت می کند و از گوش خارج می شود. موم در کانال گوش هایی که کوچک هستند یا شکل عجیبی دارند،‌ به سختی حرکت می کند و باعث فشرده شدن موم می شود. افرای که از گوش بند یا سمعک استفاده می کنند نیز دچار مشکل فشردگی موم گوش می شوند.

بسیاری از افراد نیازی به تمیز کردن گوش ها ندارند و گوش به خودی خود تمیز می شود. استفاده از چیزهایی مانند گوش پاک کن یا گیره سر، موجب تجمع موم و بسته شدن گوش می شود. این کار فقط موم گوش را بیشتر به داخل گوش می فرستد و همچنین ممکن است به گوش آسیب برساند.

اگر این علائم را دارید، احتمالا موم گوش شما فشرده شده است:

  • احساس پر بودن گوش ها
  • درد گوش
  • مشکل در شنوایی و روز به روز بدتر شدن آن
  • زنگ زدن گوش (وزوز گوش)
  • خارش گوش
  • ترشح از گوش
  • بو دادن گوش
  • سرگیجه

اگر این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید. عوامل دیگری هم ممکن است این علائم را ایجاد کنند و قبل از شروع درمان های خانگی، باید مطمئن باشید این علائم در اثر فشرده شدن موم گوش ایجاد شده اند.

اول باید گوش خود را به یک پزشک یا شنوایی سنج نشان دهید تا با اتوسکوپ درون گوش را ببیند و بگوید که آیا فشردگی موم باعث گرفتگی گوش شده است.

پزشک ممکن است این موم را در مطب و به وسیله مکش،‌ شستشو یا دستگاهی به نام کورت،‌ تمیز کند. یا ممکن است پزشک از شما بخواهد در خانه قبل از بیرون کشیدن موم، از محصولات نرم کننده گوش استفاده کنید.

برای تمیز کردن گوش ها در خانه این نکات را رعایت کنید:

موم هایی که می بینید را با پارچه تمیز کنید.
محلول سرومنولیتیک (محلول‌های حل کننده موم) را در کانال گوش بریزید. این محلول حاوی روغن معدنی،‌ روغن بچه، گلیسیرین، قطره گوش آب اکسیژنه، هیدروژن پراکسید و محلول نمکی است.
اگر موم با این محلول خارج نشد، می توانید گوش را شستشو دهید – بعد از حل شدن موم با محلول، با استفاده از یک سرنگ گوش را با آب یا محلول نمکی شستشو دهید.

منابع : hamshahrionline.ir | About.com ترجمه : مهسا شیرانی

گردآوری و بازنشر » berroz.ir

روش های تمیز کردن گوش

درباره admin

زندگی برای همه یکسان عشق نمیورزه و با شعار دادن هیچوقت دنیا بهتر نشد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *