خانه / پزشکی / نکات مفید پزشکی / فواید نخ دندان | نکاتی درباره نخ دندان

فواید نخ دندان | نکاتی درباره نخ دندان

فواید نخ دندان | نکاتی درباره نخ دندان

فواید نخ دندان
فواید نخ دندان | نکاتی درباره نخ دندان

نخ دندان که به نظر یک تکه نخ ساده می آید می تواند از بیماری های مختلفی جلوگیری کند که شاید در ذهن شما هم نباشد. این نخ ها از بیماری قلبی تا عفونت های لثه را برطرف می کنند.

رعایت کردن سلامت دندان تنها با نخوردن غذاهای مضر میسر نیست بلکه باید از وسایل جانبی مانند مسواک و نخ دندان نیز کمک بگیرید. بسیاری از فواید مسواک را می دانید اما دوست او را شاید خیلی خوب نمی شناسید که امروز قصد داریم کمی هم در مورد نخ دندان با شما صحبت کنیم.

فواید نخ دندان

استفاده از نخ دندان باعث می شود تا جاهایی که مسواک نمی‌تواند تمیز کند نیز پاک شود.. مسواک نمی تواند جرم‌های لا‌به‌لای دندان را به راحتی از جایش خارج کند به همین علت باید از نخ دندان استفاده کنید. ماندن این جرم‌ها در میان دندان باعث آلودگی و چرک کردن لثه می شود.

محققان در جدید ترین آزمایشات خود به این نتیجه رسیده اند که استفاده از نخ دندان می تواند از سکته قلبی یا مغزی جلوگیری کند. با استفاده از نخ دندان همچنین می توانید بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش را نیز از بین ببرید چرا که نبود جرم از خطر مریض شدن شما می کاهد.

همچنین یک محقق انگلیسی براساس تحقیقاتی که طی 2 سال اخیر انجام داده ثابت کرده است که نظافت دندان از بروز بیماری‌ های قلبی پیشگیری می‌ کند. به اعتقاد وی این عمل مانع نفوذ صدها نوع از انواع باکتری‌‌ها به جریان خون می‌ شود.

پزشکان توصیه می کنند تا از نخ دندان روزانه حداقل یک بار استفاده کنید چرا که گاهی اوقات دندان ها تمیز می شوند و مواد تازه با آلودگی بیشتری وارد دهان شما خواهند شد. این مواد تازه سم بیشتری تولید می کنند پس میزان آلودگی لثه بیشتر می شود.

برای نخ دادن بهتر است از جنس های استاندارد استفاده کنید پس برند های مختلف را از ذهنتان خارج کنید تا مبادا بیماری بیشتری در دهان شما ایجاد کنند. استفاده از نخ دندان های طعم دار نیز می توانند گزینه های خوبی برای خوش بو کردن دهان باشند.

نخ دندان را باید خیلی آرام از سمت بالا به پایین میان دندان ها بکشید البته دقت کنید تا خیلی محکم این کار انجام ندهید. همچنین مراقب باشید لثه را زخم نکنید که خونریزی خواهد کرد. زمان کشیدن نخ دندان باید تقریبا میان 2 تا 4 دقیقه باشد.

چند توصیه هنگام استفاده از نخ دندان

  • نخ دندان را از یک طرف دیواره ی دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید، یعنی نخ دندان یک حلقه ی کامل بین دو دندان مجاور بزند.
  • نخ دندان را حتما به لثه ی مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد، خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه ی خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت.
  • در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها، رشته رشته یا پاره شود، احتمالا دو مشکل وجود دارد:
  • یکی پوسیدگی بین دو دندان. دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.
  • البته پرکردگی نامناسب دندان هم باعث پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.
  • بهتر است قبل از مسواک زدن، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید.

اگر دچار پوسیدگی دندان یا پُر کردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا از سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

باز نشر » berroz.ir

فواید نخ دندان | نکاتی درباره نخ دندان

درباره‌ی admin

زندگی برای همه یکسان عشق نمیورزه و با شعار دادن هیچوقت دنیا بهتر نشد ...

همچنین ببینید

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

بررسی و آمارگیری که اخیرا توسط اداره بهداشت عمومی انگلستان انجام شده نشان می دهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *