خانه / اخبار / و حالا خمیر مرغ در کباب و حلیم!!

و حالا خمیر مرغ در کباب و حلیم!!

Paste Chicken
و حالا خمیر مرغ در کباب و حلیم!!

رییس انجمن صنایع فرآورده‌ های گوشتی ایران از استفاده گسترده از خمیر مرغ در اصناف برای پخت کباب و حلیم خبر داد و گفت: اگر استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس مشکل بهداشتی دارد باید استفاده از این محصول در اصناف نیز ممنوع و جلوی آن گرفته شود.

وی با اشاره به این‌که واحد‌ های فرآورده‌ های گوشتی از ابتدای مهر ماه امسال دیگر از خمیر مرغ در تولید محصولاتشان استفاده نمی‌ کنند، افزود: اگر هم واحدی ریسک کند و از خمیر مرغ استفاده کند با خطر تعطیلی مواجه خواهد شد.

رمضان فلاحتی امروز – یکشنبه – در نشستی خبری با اشاره به این‌که اصطلاح واژه خمیر مرغ به MDM اشتباه است، افزود: سالانه ۵۰ تا ۷۰ هزار تن MDM در صنعت سوسیس و کالباس کشور مصرف می‌ شود که اگر این کار ممنوع شود، فشار زیادی به صنعت طیور وارد می‌ شود.

همچنین مجید افلاکی، دبیر انجمن صنایع فرآورده‌ های گوشتی ایران با اشاره به این‌که براساس ابلاغیه اخیر سازمان غذا و دارو در تاریخ ۱۷ شهریور ماه، استفاده از MDM (خمیرمرغ) در تولید فرآورده‌ های گوشتی ممنوع شده است، اظهار کرد: این در حالی است که در همه جای دنیا استفاده از این محصول در تولید فرآورده‌ های گوشتی رواج دارد و در ایران بعد از جنگ جهانی دوم دستگاه‌ های جداسازی گوشت از اسکلت مرغ از کشور‌ های آلمان، اتریش و فرانسه وارد شد.

ashghal-morgh
و حالا خمیر مرغ در کباب و حلیم!!

کمتر از ۵ درصد واحد‌ های تولیدی فرآورده‌ های گوشتی تخلف می‌ کنند

وی با اشاره به این‌که هم‌ اکنون در ۱۵۰ کارخانه فرآورده گوشتی کشور سرمایه‌ گذاری زیادی در زمینه‌ دستگاه‌ های تولید خمیر مرغ شده است، در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که میزان تخلفات در صنعت فرآورده‌ های گوشتی چه میزان است؟ گفت: برآورد‌ های ما نشان می‌ دهد کمتر از پنج درصد از واحد‌ های تولیدی فرآورده‌ های گوشتی مرتکب تخلف می‌ شوند. البته ما به عنوان انجمن صنایع فرآورده‌ های گوشتی قدرت تعطیل‌ کردن واحد‌ ها را نداریم.

افلاکی در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ اظهارات چند سال قبل پور هاشم، مدیر کل سابق اداره استاندارد تهران – درباره‌ تخلفات گسترده در صنایع سوسیس و کالباس عنوان کرد: ایشان مهندس وزارت نیرو بود اما درباره‌ صنعت سوسیس و کالباس اظهار‌ نظر فنی می‌ کرد. وی بعدا در جلسه‌ ای در استانداری تهران ایران اعتراف کرد که در اظهاراتش زیاده‌ روی کرده است.

اظهارات رییس کمیسیون بهداشت مجلس برخلاف عرف سیاسی و اقتصادی بود

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این‌که دلیل اظهارات سال قبل رییس کمیسیون بهداشت مجلس در روز جهانی غذا و اتهامات وی به صنعت غذا اظهارکرد: آقای شهریاری در آن جلسه متاسفانه اظهاراتی را علیه صنعت غذا مطرح کرد که باعث خوشحالی ۱۰۰ وابسته خارجی در آن جلسه شد. آن اظهارات نامردانه و برخلاف عرف سیاسی و اقتصادی بود. وی در آن جلسه حتی در اتهام‌ زنی هم دچار اشتباه شد و عنوان کرد که “صنایع لبنی کشور به وایتکس، شیر اضافه می‌ کنند”.

برخی با صنعت فرآورده‌ های گوشتی خصومت شخصی دارند

افلاکی درباره شایعات مطرح شده مبنی بر استفاده گوشت گربه در تولید سوسیس و کالباس عنوان کرد: برخی دروغ‌ ها آنقدر بزرگ هستند که حتی احتیاج به تکذیب کردن هم ندارند. برخی فیلم‌ های ویدئویی که در اینترنت علیه صنعت سوییس و کالباس منتشر شده ناشی از خصومت شخصی برخی با این صنعت بوده است.

وی تاکید کرد: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد گوشت مرغ به اسکلت آن می‌ چسبد که با دست قابل جدا سازی نیست و اگر به خمیر مرغ تبدیل نشود سالانه ۵۰ تا ۷۰ تن گوشت مرغ معادل ۱۰ هزار تن گوشت قرمز وارداتی است که هدر می‌ رود و ارزش آن بالای ۲۰۰ میلیون دلار است.

چندی پیش سازمان غذا و دارو با ابلاغیه‌ ای استفاده از خمیر مرغ در تولید کلیه فرآورده‌ های گوشتی را ممنوع اعلام کرد. این در حالی است که سازمان ملی استاندارد ایران از اوایل سال ۱۳۸۹ استفاده از خمیر مرغ را در تولید فرآورده‌ های گوشتی ممنوع اعلام کرده بود. با این وجود طی چند سال اخیر بین سازمان استاندارد و غذا و دارو اختلاف وجود داشت که در نهایت سازمان غذا و دارو از نظر سازمان استاندارد تبعیت کرد.

منبع : alef.ir ♦ isna.ir

بازنشر » berroz.ir

و حالا خمیر مرغ در کباب و حلیم!!

درباره‌ی Asma

همچنین ببینید

عکس تجهیزات نظامی روسیه که با خود به سوریه برد

سامانه موشکی پدافند هوایی اس 400 در سوریه در پی انهدام هواپیمای بمب افکن روسیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *