پاسخ به سوالات رایج درباره 3G | خدمات پهن باند

3G-supported-mobiles
پاسخ به سوالات رایج درباره 3G | خدمات پهن باند

حدود یک ماه از ارائه 3G یا نسل سوم ارتباطی توسط اپراتور های اول و دوم می‌ گذرد و با وجود اطلاع‌ رسانی‌ های صورت گرفته همچنان سوالات متعددی برای کاربران وجود دارد. سوالاتی از قبیل

چه کسانی به 3G دسترسی دارند؟

کاربران از کجا متوجه شوند به 3G دسترسی دارند؟

برای دسترسی به 3G تنظیمات خاصی لازم است؟

هزینه‌ های 3G از چه قرار است؟

با به پایان رسیدن دوره انحصار رایتل قرار بر آن شد که ارائه 3G توسط دو اپراتور اول تلفن همراه نیز دنبال شده و تمام اپراتور ها به ارائه خدمات پهن باند بپردازند.

اما به غیر از رایتل که چند سالی است سابقه ارائه این خدمات را داشت، از ابتدای شهریور ماه ایرانسل نیز به طور رسمی مجوز ارائه این خدمات را دریافت کرده و اپراتور اول هم در حال انجام تستهای آزمایشی است تا پس از به پایان رسیدن دوره آزمایشی به ارائه رسمی این خدمات بپردازند.

اپراتور دوم اکنون به ارائه این خدمات در 20 شهر کشور پرداخت که به تازگی چهار شهر جدید نیز به این شهر ها افزوده شده است. اکنون کاربران ایرانسل در شهر های مذکور با سوالات متعددی مواجه هستند که به دلیل تکرار چندین باره این سوالات، بار دیگر در این گزارش به برخی از رایج‌ ترین سوالاتی که در این زمینه وجود دارد پاسخ داده خواهد شد.

چه کسانی به 3G دسترسی دارند؟

بنا بر اعلام اپراتور دوم ارتباطی کشور در حال حاضر مردم 24 شهر به خدمات نسل‌ های سوم و چهارم ایرانسل یا خدمات باند پهن دسترسی دارند و مشترکین سیمکارت های دائمی، اعتباری و دیتای ایرانسل در شهر های تهران، کرج، مشهد، اهواز، تبریز، شیراز، رشت، ارومیه، کرمانشاه، همدان، خرم آباد، سنندج، بندرعباس، اراک، اردبیل، قزوین، قم، زنجان، ایلام، بندر انزلی، طوس، طرقبه، گرم‌ دره و اسد آباد می‌ توانند بدون تعویض سیم کارت خود و یا پرداخت هرگونه هزینه راه اندازی و فعال سازی، از خدمات نسل ۳ بهره‌مند شوند.

کاربران از کجا متوجه شوند به 3G دسترسی دارند؟

در زمان دسترسی کاربران به شبکه نسل سه در صورت روشن بودن اینترنت تلفن همراه بر روی صفحه گوشی علائمی مانند H، H+ و یا 3G ظاهر می‌ شود که این علائم گویای آن است که مشترک در منطقه تحت پوشش خدمات باند پهن ایرانسل قرار دارد و می‌ تواند از این خدمات بهره مند شود.

برای دسترسی به 3G تنظیمات خاصی لازم است؟

مشترکین اپراتور دوم با حضور در مناطق تحت پوشش، تنها با اضافه کردن یک APN یا access point name بر روی mtnirancell و روشن کردن قابلیت 3G یا WCDMA یا LTE گوشی تلفن همراه خود می‌ توانند از امکانات نسل سوم استفاده کنند.

البته مشترکین علاقه‌ مند به استفاده از خدمات نسل سه باید توجه داشته باشند که نوع اتصالشان به شبکه اینترنت همراه (نسل ۲، ۳ و یا ۴) براساس قابلیت های فنی گوشی تلفن همراه و همچنین تنظیمات مرتبط با شبکه انتخابی پیش فرض در تلفن های همراهشان تعیین خواهد شد و این بدان معنی است که اگر طبق تنظیمات گوشی مشترک، شبکه پیش فرض، نسل 3 انتخاب شده باشد ولی مشترک در محدوه پوشش نسل 2 باشد، گوشی به طور خودکار از اتصال شبکه نسل 2 استفاده خواهد کرد.

هزینه‌ های 3G از چه قرار است؟

سوال رایج دیگری که در این حوزه وجود دارد بحث هزینه‌ های بهره‌ مندی از اینترنت نسل سه است که بنا بر آنچه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات پیش از این اعلام کرده برای استفاده از هر کیلو بایت اینترنت نسل سه کاربران موظف به پرداخت هزینه‌ ای معادل نیم ریال هستند در حالی که این رقم در نسل‌ های قبلی ارتباطی حدود 4 تا 5 ریال بود.

البته برای پایین آمدن هزینه‌ های استفاده از 3G به طور غالب کاربران به فعال سازی بسته‌ های تخفیفی می‌ پردازند چرا که در غیر این صورت استفاده از این سرویس هزینه‌ هایی به مراتب بالاتر را به کاربر تحمیل خواهد کرد.

اما برخی از مشترکین ایرانسل می‌ گویند تعرفه هر کیلوبایت استفاده آزاد (بدون بسته) از اینترنت نسل 3 این اپراتور برخلاف تعرفه اعلام شده (نیم ریال) همچنان 5 ریال محاسبه می‌ شود.

ایرانسل تاکنون توضیحی درباره علت این موضوع نداده و ظاهرا این مساله در حال بررسی است اما لازم است کاربران به این نکته توجه داشته باشند که با به پایان پرسیدن دوره استفاده از بسته‌ های تشویقی، تعرفه‌ های اینترنتی به حالت آزاد باز خواهد گشت که در این زمینه بررسی‌ ها گویای آن است که در حال حاضر اینترنت آزاد ایرانسل چه در نسل دو و چه در نسل های بالاتر بسته به نوع سیم‌ کارت مشترک و ساعت استفاده از اینترنت و این که در ساعات پیک مصرف باشد یا خیر به قیمت یک، سه یا پنج ریال محاسبه خواهد شد.

تعرفه بسته‌ های اینترنت 3G چگونه است؟

طبق اعلام ایرانسل راه‌ های مختلفی برای فعال سازی اینترنت نسل سه وجود دارد و در این زمینه از بسته‌ های یک روزه تا سه ماهه برای کاربران قابل دسترسی است و رقم آن‌ ها از 500 تومان تا 20 هزار تومان متغیر خواهد بود.

3G یا 4G؟

همچنین برخی انتقاداتی نسبت به تبلیغات LTE توسط اپراتور دوم مطرح شده زیرا ایرانسل در تبلیغاتش از ارائه توأمان 3G و 4G خبر می دهد، در حالیکه هنوز مشترک عادی امکان استفاده از خدمات نسل چهارم تلفن همراه (4G) را ندارد.

براساس مجوز های صادر شده، این اپراتور محدودیتی در ارائه خدمات نداشته و به گفته وزیر ارتباطات از این پس ارائه خدمات حالت سرویس محور پیدا کرده و هر گاه اپراتور ها توان ارائه سرویسی جدید را داشته باشند، پس از بررسی‌ های سازمان تنظیم مقررات ارتباطات مجوز ارائه آن صادر خواهد شد.

در این میان LTE یکی از استاندارد های 4G به شمار می‌ رود که به نظر می‌ رسد در حال حاضر ایرانسل در بحث 4G فعلا تمرکز خود را بر روی این بخش گذاشته است. البته با توجه به این که در حال حاضر تعداد گوشی هایی که نسل های بالاتر از نسل سه را پشتیبانی می‌ کنند در بازار کم است، شاید ارائه سرویس های موبایل محور نسل 4 اولویتی جدی برای اپراتور ها نباشد.

در ارتباط با ارائه این خدمات هم گفته می‌ شود اپراتور ها تلاش دارند با انجام آزمایش های لازم در این باره در برخی مناطق برای ورود به نسل های بالاتر ارتباطی آمادگی‌ های لازم را کسب کنند. هرچند تاکنون سرویسی در این حوزه آماده ارائه به کاربران نشده و همچنان ارائه خدمات باند پهن بر بستر موبایل به نسل سه محدود است.

در جدول زیر راه فعال سازی هر یک از بسته‌ های تخفیفی اعلام شده است.

مهلت استفاده حجم قیمت کد فعال‌ سازی اعتباری کد فعال‌ سازی دائمی
۱ روز ۱۵ مگابایت ۵,۰۰۰ ریال #501*555*
۱ روز ۱۵۰ مگابایت ۱۰,۰۰۰ ریال #1*2*555* #1*2*8*555*
۱ روز ۵۰۰ مگابایت ۲۵,۰۰۰ ریال #522*555*
۱ روز(۲ تا ۸ بامداد) ۱ گیگابایت ۱۰,۰۰۰ ریال #521*555*
۷ روز ۴۰۰ مگابایت ۴۰,۰۰۰ ریال #2*2*2*555* #2*2*8*555*
۳۰ روز ۲۰۰ مگابایت ۵۰,۰۰۰ ریال #4*2*2*555* #4*2*8*555*
۳۰ روز ۲ گیگابایت ۱۰۰,۰۰۰ ریال #3*2*2*555* #3*2*8*555*
۳۰ روز ۵ گیگابایت ۲۰۰,۰۰۰ ریال #526*555*
۳۰ روز (۲ تا ۸ بامداد) ۲۴ گیگابایت ۱۰۰,۰۰۰ ریال #518*555*
۳ ماهه ۶۰۰ مگابایت ۱۲۰,۰۰۰ ریال #5*2*2*555*

برای دریافت تنظیمات اینترنت همراه هم لازم است کد # 6*۳*۱۳۰* از خط ایرانسل خود شماره‌ گیری شود.

منبع : isna.ir ♦ mashreghnews.ir

بازنشر » berroz.ir

پاسخ به سوالات رایج درباره 3G

درباره Asma

پیشنهاد ما به شما

اینستاگرام شکیرا

اینستاگرام شکیرا و شباهت فرزندش به پیکه

اینستاگرام شکیرا شکیرا ایزابل مبارک ریپل (زاده ۲ فوریه ۱۹۷۷) که با نام شکیرا شناخته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *