خانه / اخبار / چرا گرانی همراه لغو تحریمها نرفت ؟

چرا گرانی همراه لغو تحریمها نرفت ؟

چرا گرانی همراه لغو تحریمها نرفت,نتیجه توافق ژنو,اخبار سیاسی,اقتصادی,کشورهای 5+1,بازار خودرو ایران,Outcome of the Geneva agreements , political news, econo,berroz.ir
چرا گرانی همراه لغو تحریمها نرفت

 

 

 

 

 

 

 

سوالی که در اینجا پیش می آید و همه مردم چشم امید به اجرای توافق ژنو دوخته اند و همچنان آثار آن را رصد می کنند این است که مجموعه انجام تعهدات و اقدامات طرفین چه گرهی از مشکلات معیشتی آنان را خواهد گشود؟

نزدیک به دوهفته از اجرای توافق نامه ژنو می گذرد و طی این مدت ایران ضمن عمل به تعهدات خود از حضور بازرسان و کارشناسان انرژی اتمی و بازدید آنها از تاسیسات اتمی کشور استقبال نموده است .در ان سوی نیز برخی از گامهای نه چندان چشمگیر در جهت رفع تحریم های ظالمانه توسط کشورهای 5+1برداشته شده است.

از ابتدای اجرای توافق نامه یعنی 30 بهمن برخی تحریم ها در حوزه نفت و پتروشیمی توسط امریکا و برخی کشورهای اروپایی برداشته شده و همچنین از موانع پیش روی مبادلات بانکی ایران و بانک های خارجی تا حدودی کاسته شده است .مبلغ اندکی نیز از منابع بانکی ایران آزدسازی شده تا به صورت قطره ای به ایران پرداخت گردد که تا پیش از آغاز سال نو شمسی به گفته معاون وزیر امورخارجه با واریز بیش از 4 میلیارد دلار،جیب دولت پرپول خواهد شد.البته امیدواریم روند تعهدات طرفین با شیبی همسان صورت پذیرد.
سوالی که در اینجا پیش می آید و همه مردم چشم امید به اجرای توافق ژنو دوخته اند و همچنان آثار آن را رصد می کنند این است که مجموعه انجام تعهدات و اقدامات طرفین چه گرهی از مشکلات معیشتی آنان را خواهد گشود؟
بسیاری از مردم به ویژه اقشار متوسط رو به پایین ،خاطره خوشی از اوضاع معیشتی سال گذشته خود ندارند و آثارمنفی وسنگین آن را همچنان بر دوش خود حس می کنند. در سال گذشته و در نیمه دوم سال بر شدت تحریم ها علیه ایران افزوده شد و مشکلاتی را برای کشور ایجاد نمود که از آن جمله می توان به افزایش عنان گسیخته نرخ ارز و به تبع آن افزایش قیمت سایرکالاها اشاره نمود .
به یادداریم در آخرین دور مذاکرات ایران و 1+5 در سال گذشته ،مذاکره کنندگان بر سر برخی موضوعات به نتایجی رسیدند که تنها در گفتگو های مطبوعاتی از آن به “سازنده”بودن مذاکرات تعبیر می شد .همین واژه کافی بود تا بازار ایران به آن واکنش مثبت نشان دهد و علاوه بر کاهش اندک در نرخ ارز،قیمت برخی کالاهای اساسی نیز با نوساناتی مثبت همراه بود.
و شاید این واکنش به عملیات روانی گسترده ای بود که در داخل و خارج کشور انجام می شد وهمه مشکلات به تحریم ها نسبت داده می داد .
پس از توافق ژنو و اجرای آن انتظار می رفت تا بازار واکنشی مثبت و محسوس تری از گذشته نشان دهد اما معلوم نیست چه دست هایی در پشت پرده دخیل است که نه تنها اجازه این کار را نمی دهد بلکه همچنان بر طبل گرانی می کوبد؟
به عنوان نمونه زمانی که خودروسازان به بهانه تحریم طی چند ماه قیمت های خود را دو و حتی سه برابر کردند چگونه است که با برداشتن تحریم قطعات خودرو و کاهش حدود یک هزارتومانی نرخ ارز نسبت به سال گذشته نه تنها از کاهش خبری نیست بلکه صحبت از گرانی خودرو می کنند؟
چگونه است که صاحبان کالاهای اساسی به بهانه تحریم قیمت های خود را افزایش داده و مردم را دچار زحمت کردند اما اکنون حاضر به کاهش قیمت نیستند؟
آیا این ذهنیت در قضاوت عملکرد دوگانه برخی سودجویان پیش نمی آید که صحنه گردانان داخلی قصد همراهی با تصمیمات دولت و مردم را ندارندو جز به افزودن بر اندوخته های خود هدف دیگری دنبال نمی کنند ؟
با یک حساب سرانگشتی مشخص است که هزینه تمام شده تولید بسیاری از کالاها با احتساب سود معقول حداقل 30 تا 40 درصد پایین تر از آن چیزی است که به دست مصرف کننده می رسد؛چگونه است که دولت و نهادهای ناظر با مسببان این اجحاف آشکار برخورد نمی کند؟
به هرروی انتظار مردم از اجرای توافق نامه ژنو ،گشایش در بخش های اقتصادی و معیشتی است و این خواسته ایی منطقی است و جا دارد دولت امید که وعده برآوری این خواسته را داده در این بخش تدبیر لازم را به خرج دهد و اجازه ندهد برخی سودجویان عنان بازار و به خصوص کالاهای اساسی را در دست گیرند

منبع : انتهاي خبر/ قدس آنلاين

چرا گرانی همراه لغو تحریمها نرفت,نتیجه توافق ژنو,اخبار سیاسی,اقتصادی,کشورهای 5+1,بازار خودرو ایران,Outcome of the Geneva agreements , political news, econo,berroz.ir

درباره‌ی admin

زندگی برای همه یکسان عشق نمیورزه و با شعار دادن هیچوقت دنیا بهتر نشد ...

همچنین ببینید

نمایشگاه خودرو داعش با جدیدترین خودروها ! | اخبار داعش, نمایشگاه خودرو, اخبار داعش در عراق, اخبار سوریه, اخبار عراق, اخبار ایران و جهان, اخبار روز جهان

نمایشگاه خودرو داعش با جدیدترین خودروها !

داعش عکس های جالبی از نمایشگاه خودروی خود در شهر رقه منتشر کرد که با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *